acelyafm

dostların ve kardeşliğin bir numaralı forum sitesi


  GUSUL NEDIR NASIL ALINIR

  Paylaş
  avatar
  selin
  Administrateur
  Administrateur

  Mesaj Sayısı : 88
  Kayıt tarihi : 16/02/10
  Yaş : 45
  Nerden : FRANSA

  GUSUL NEDIR NASIL ALINIR

  Mesaj tarafından selin Bir C.tesi Şub. 20, 2010 1:38 am

  Gusül nedir? Nasil alinir?

  Gusül, cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilik hallerinden kurtulmak için gerekli olan dinî temizlik demektir. Kur’an-ı Kerim’de, “eğer cünüp iseniz, iyice temizlenin (yıkanın)” buyurulmaktadır (Nisa 4/43; Maide 5/6). Hz. Peygamber’in hadis ve uygulamalarıyla da, cünüplük halinde veya hayız ve nifas sonrasında gusletmek farz kılınmıştır (Buharî, Gusül, 28; Müslim, Hayız, 87, 88).

  Guslün üç farzı vardır; ağzın içini yıkamak, burnun içini yıkamak ve hiç kuru yer kalmayacak şekilde bütün vücudu yıkamak. Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek niyet eder. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar. Sonra da, hiç kuru yer kalmamasına dikkat ederek bütün vücudunu yıkar. Guslettiği yerde su toplanıyorsa, son olarak ayaklarını yıkayarak guslünü tamamlar. Kaplama veya dolgu diş gusle zarar vermediği gibi, elde olmadan kıl diplerinin, kabuk altlarının kuru kalması da gusle mani değildir.

  Bedeninin herhangi bir yerinde sargı bulunan kişi, bu sargıyı çıkararak yıkanır; yıkamak yaraya zarar veriyor ise sargının üstüne mesheder. Bu da zarar veriyorsa, yıkaması veya meshetmesi gerekmez.

  [ Yukarı Dön ]

  · Idrardan sonra gelen akinti guslü gerektirir mi?
  İdrardan sonra gelen ve prostatın salgılarından olan yapışkan, beyaz ve bulanık sıvıya vedy denir. Bazen ağır yük taşımaktan dolayı da gelebilir. Vedy abdesti bozmakla birlikte, guslü gerektirmez. Hanefî mezhebine göre vedy necaset-i galiza, yani kaba pislik olduğundan, dağıldığında el ayasını kaplayacak kadar çamaşıra bulaşması halinde namaza manidir; yıkanması gerekir.
  [ Yukarı Dön ]

  · Cünüp olarak denize giren kimse gusül abdesti almis olur mu?
  Gusül ile ilgili ayette (Maide 5/6) bütün vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde tamamen yıkanması emredilmektedir. Bunun yanında bazı fakihlere göre ağız ve burnun içinin de yıkanması gerekir. Buna göre, denize giren kimse, ağız ve burnun içini yıkaması halinde, gusletmiş olur.
  [ Yukarı Dön ]

  · Lens gusle engel midir?
  Gusülde gözün iç kısmını yıkamak farz olmadığından lens takmak gusle engel değildir.
  [ Yukarı Dön ]

  · Spiral kullanmak gusle engel midir?
  Spiralin kullanmak guslü gerektirmediği gibi, gusle de engel değildir.
  [ Yukarı Dön ]

  · Dis kaplatmak veya dolgu yaptirmak caiz midir, bunlari yapmak gusle engel midir?
  Mazerete binaen diş doldurmak ve kaplatmak caiz olup abdest ve guslün sıhhatine mani değildir. Ancak çıkarılıp takılabilen dişlerin gusülde ağzı yıkarken çıkarılması gerekir.
  [ Yukarı Dön ]

  · Fitil kullanan kisinin boy abdesti almasi gerekir mi?
  Fitil kullanmak gusül almayı gerektirmez.
  [ Yukarı Dön ]

  · Cünüp olan kisinin yapamayacagi seyler nelerdir?
  Cünüp kişi yıkanmadıkça, namaz kılamaz, Kur'an-ı Kerîm'e dokunamaz, Kâbe'yi tavaf edemez.
  [ Yukarı Dön ]

  · Guslü gerektiren seyler nelerdir?
  Meni gelsin veya gelmesin cinsel ilişkide bulunmak, uyku ya da uyanıklık halinde orgazm olmak (şehvetle meninin gelmesi), guslü gerektirir. Ayrıca kadınların adet ve loğusalık kanlarının kesilmesinden sonra yıkanmaları gerekir.

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 3:18 am